Ga naar de hoofdinhoud
Top

21. Xerostomie: het gevoel van een droge mond

  • 2014
  • OriginalPaper
  • Hoofdstuk
Gepubliceerd in:

Samenvatting

Op grond van de huidige kennis kan het volgende worden vastgesteld:
  • Het is van cruciaal belang de oorzaak van de droge-mondklacht te diagnosticeren.
  • Indien de speekselsecretie nog te stimuleren is, kan de droge-mondklacht bestreden worden door een smaak- of kauwstimulus, of door cholinerge medicijnen, bijvoorbeeld pilocarpine: supportive care.
  • Indien de speekselklieren niet meer te stimuleren zijn, kan de droge-mondklacht worden bestreden met een speekselsubstituut: palliative care.
  • Speekselsubstituten op basis van xanthaangom (Xialine) lijken even effectief als speekselsubstituten op basis van dierlijke mucinen (Saliva Orthana). Ook van producten van BioXtra, Oral Balance en Xeros worden goede resultaten gemeld.
  • Nader onderzoek is gewenst naar een speekselsubstituut dat de mucosa verzacht, de orale microflora remt, de gebitselementen afdoende beschermt tegen demineralisatie en de orale functies bevordert.
Titel
Xerostomie: het gevoel van een droge mond
Auteur
A. Vissink
Copyright
2014
Uitgeverij
Bohn Stafleu van Loghum
DOI
https://doi.org/10.1007/978-90-368-0387-8_21
Deze inhoud is alleen zichtbaar als je bent ingelogd en de juiste rechten hebt.