Ga naar de hoofdinhoud
Top

Toepasbaarheid van de Participatieve Aanpak Werkaanpassing bij verzuim ten gevolge van psychische werkbelasting

  • 01-10-2005
  • Onderzoek
Gepubliceerd in:

samenvatting

Dit artikel betreft een onderzoek naar de bruikbaarheid van de Participatieve Aanpak Werk­aanpassing – een stappenplan dat, uitgevoerd door de werknemer met klachten, diens leidinggeven­de en een procesbegeleider, leidt tot een plan van aanpak voor werkaanpassing – bij het aanpakken van verzuim door psychische werkbelasting.
Een secundaire analyse is uitgevoerd op de plannen van aanpak en vragenlijstgegevens van werk­nemers met ziekteverzuim door lage-rugklachten om na te gaan (1) of de aanpak ook psychische belastingsknelpunten signaleert bij deze werknemers, en (2) of voor psychische belastingsknelpunten andere typen oplossingen worden aangedragen dan voor fysieke belastingsknelpunten.
Het blijkt dat bij ongeveer eenderde van de werknemers die verzuimden met lage-rugklachten in het plan van aanpak psychische belastingsknelpunten werden gesignaleerd. Deze werknemers erva­ren hogere taakeisen, zitten minder goed in het werk en vinden het werk lichamelijk inspannender dan werknemers zonder gesignaleerde psychische knelpunten in hun plan van aanpak. Bij psychische belastingsknelpunten worden vaker oplossingen aangedragen gericht op het aanpassen van inrich­ting van het werk en de organisatie.
Op basis van deze resultaten concluderen we dat de Participatieve Aanpak Werkaanpassing zinvol ingezet zou kunnen worden bij werknemers die psychische werkbelasting ervaren en een effecteva­luatie plaats dient te vinden bij deze patiëntengroep.
Titel
Toepasbaarheid van de Participatieve Aanpak Werkaanpassing bij verzuim ten gevolge van psychische werkbelasting
Auteurs
Drs. K. Jettinghoff
A. Venema
J. R. Anema
I. A. Steenstra
Publicatiedatum
01-10-2005
Uitgeverij
Bohn Stafleu van Loghum
Gepubliceerd in
TBV – Tijdschrift voor Bedrijfs- en Verzekeringsgeneeskunde / Uitgave 10/2005
Print ISSN: 0929-600X
Elektronisch ISSN: 1876-5858
DOI
https://doi.org/10.1007/BF03074250
Deze inhoud is alleen zichtbaar als je bent ingelogd en de juiste rechten hebt.